Yazı Detayı
24 Eylül 2021 - Cuma 15:27
 
Yeniden Merhaba…
Murat ALBAYRAKOĞLU
duzceanaliz
 
 

Yeniden Merhaba…

Sevgili Düzce Analiz Gazetesi okurları, öncelikle hepinizi tekrar yürekten selamlıyor destekleriniz için çok teşekkür ediyorum.

Tekrar yazılı medya tarafında merhaba demenin mutluluğunu, gururunu yaşadığımızı paylaşmak isterim.

Büyük Maç Başlıyor.

2023 seçimlerine tüm Türkiye hazırlanırken lokal anlamda da partiler çeşitli stratejiler ile süreç yönetmeye başladı. İlk yazımda yerel anlamda analiz ettiğimiz çeşitli stratejileri paylaşmak isterim.

İktidar Partisi Adalet ve Kalkınma Partisi tüm Türkiye’de olduğu gibi sürece avantajlı başlasa da izlediği taktik gol yememek üzere defans yapıyor. Ülkenin ekonomik, eğitim, tarım ve çeşitli alanlarda ve en önemlisi siyasi kutuplaşmanın altına kalmamanın yolunu arıyor. Dolayısı ile ilk planladığı şey defansı sağlama alıp gol yememe olduğu apaçık ortada duruyor.

Milliyetçi Hareket Partisi Düzce’de tüm Türkiye’de de olduğu gibi arafta bir güç kontrolü sahibi. Düzce’de Cumhur ittifakının gücüne güvendiği net olmak ile birlite kendi alt yapısını koruduğu da görülüyor. Olağan üstü bir ivme kazanmasa da arafta ki gücü kontrol ettiği düşüncesinde. Taktik ile izah edilirse aynı iktidar partisi gibi defans uygulayıp gol yememek üzerinde ilerliyor.

Cumhuriyet Halk Partisi, Türkiye’de belediyeler zaferinin keyfi henüz Düzce’ye ulaşamadı hatta yanı başımızda ki Bolu başarısını bile fark etmeden süreç yönetildiği görülüyor. Taktik ile izah edilirse ortada taktik maktik de yok. Yüzde yüzü out olmak üzere bam bam bam ilerliyor. Türkiye siyaseti ve Düzce’miz siyaseti açısından üzücü bir durum ile karşı karşıyayız.

İyi Parti, tuhaf ve istikrarlı bir yükselişte bir siyasi parti var ortada. Tüm Türkiye’de de aynı şekilde 20 yıldır ilk defa bir parti iktidar partisi karşısında yükselişe geçti ve bu süreci istikrarlı bir şekilde koruyor. Düzce’de de il başkanı Yunus Özay Er tam bir forvet görüntüsü veriyor. Genel olarak partinin taktik izahati gol atmak üzere, bir gol daha bir gol daha. Bu olumlu gibi gözükse de arka planı sağlıklı hale de getirmek gerekiyor. Sürecin en formda takımı diyebiliriz.

Deva Partisi İlk defa maça çıkmanın heyecanı içerisindeler, dışardan bakıldığında en özetlenecek durum istikrarlı bir süreç yönetimi var gibi ancak rakiplerinin arasında nasıl bir yol izleyeceğini henüz net ortaya konmadı yada konsada vatandaşlar tarafından anlaşılamadı. Seçim süreci resmen başladığında daha sağlıklı analizler yapacağız.

Gelecek Partisi İlk defa maça çıkmanın heyecanı Gelecek Partisinde de var çok büyük tecrübe olduğu görülüyor ancak bu sahalara nasıl yansıyacak merak konusu. Cumhuriyet tarihimizin en çok oyu alarak başkaban olan Sayın Davutoğlu’nun partisi kendi çatısı altında nasıl bir aksiyon alacak merak konusu. En büyük handikapı konuşursam ülke yıkılır diyor. Bu kısmı bir türlü oturtamadı. Taktik ile ifade edilirse uzaktan şut atıyor. Henüz kaleye ulaşan bir vuruşu yok şimdilik.

Yeniden Refah Partisi Bir tabanı var, bir çizgisi var, bir geçmişi var, bir içeriği var, istikrarı var, duruşu var ancak İktidar Partisinin muhafazakar olması süreç yönetiminde zorluklar çıkartıyor. Olası bir karmaşada muhafazakar seçmenin izlediği bir takım. Biz de izliyoruz.

Türkiye Değişim Partisi Mustafa Sarıgül, yerel yönetimlerde dünya çapında rol alan bir belediye başkanıydı. Büyük bir tecrübeye sahip CHP’nin en güçlü olduğu dönemde başkaldıracak cesareti var. İlk defa parti kurdu, tüm Türkiye de büyük bir oluşum yapıyor. Olası olağan üstü hızlı bir seçimde merkez oylarını üstüne çekebilir. Bu hafta sonu seçime girmeye hak kazanıyor. Önümüzdeki süreçte en çok konuşulacak parti olacağını çok rahat söyleyebilirim. Taktik ise fırsat yönetimi üzerinde ilerliyor, şimdiye kadar ki dönemde oldukça başarılı… İzleyip bu heyecan aortak olacağız.

Saadet Partisi aynı Yeniden Refah Partisi için söylediklerim geçerli, Bir tabanı var, bir çizgisi var, bir geçmişi var, bir içeriği var, istikrarı var, duruşu var ancak İktidar Partisinin muhafazakar olması süreç yönetiminde zorluklar çıkartıyor. Olası bir karmaşada muhafazakâr seçmenin izlediği bir takım. Biz de izliyoruz. Davutoğlu ile birlikte hareket etme kararı seçmenlerce nasıl karışılanacak göreceğiz.

Zafer Partisi henüz bir analiz etme fırsatımız olamadı. Ancak işi zor.  Gol atma üzerine ilerleyen İyi Partiden kopuşun bedeli ağır olabilir.

Memleket Partisi Özetle söylenecek şey ince ince ilerlemeleri. Ancak büyük hamle yok ortada.

Diğerleri yorumsuz.

İlk sayımızda ufak ufak analizler yapmaya başladık. Sonuç kısmını yorumlamalarını okuyucularımıza bırakıyoruz.

 

 

 
Etiketler: Yeniden, Merhaba…,
Yorumlar
Haber Yazılımı