Yazı Detayı
29 Mart 2022 - Salı 17:02
 
HERKESE MERHABALAR
SAFFET AKTÜRK
duzceanaliz
 
 

Öncelikle Analiz Gazetesine sayfalarında yer verdiklerinden dolayı, Analiz Gazetesi ekibini ve yöneticilerine teşekkür etmek istiyorum. Gazete Sahibi Murat Albayrakoğlu’na köşe yazısı ile ilgili ilham veren Düzce sanayisinin köklü esnaflarından olan Analiz Gazetesi Köşe Yazarlarından ve sevdiği ağabeyimiz Osman Soyer’e çok teşekkür ederim. 

Yaklaşık 40 yıla yakın bir zamanda otomotiv sektöründe emek veren bir kardeşiniz olarak alanım ile ilgili zaman zaman bilgilendirmeler, sanayi esnafının sorunlarını, zorluklarını, dertlerini ve mutluluklarını da paylaşmak için karşınızda olacağım. 

İlk yazımda maalesef ülkemizin özellikle son 6 -7 ayı içerisinde yaşanan döviz kurunun dalgalanması, ekonomik sarsıntılar, para birimimizin değer kaybetmesinden dolayı otomotiv sektöründe artan maliyetlerden kısaca bahsetmek isterim. 

Hepimizin şahit olduğu pandemi sebebi ile ortaya çıkan çip krizini yaşadık yaşıyoruz. Bir çok sektörde yaşayan üretim sorunu otomotiv sektöründe de oldukça çok yaşandı. Kısmen yaşanmaya devam da ediyor. 

Özellikle 6-7 ay önce sıfır araçlara ulaşmak neredeyse imkansız hale gelmişti. Tüm Türkiye’de olduğu gibi Düzce’mizde de sıfır araçlara ulaşmak çok zor durumdaydı. Ana akım medyada sıfır araç stokları konuşuldu. Hem ekonomik buhran, hem arz talep dengesizliği hepimizin psikolojisini oldukça olumsuz etkiledi. Pandemi sürecinin normalleşme süreci başladığından bu yana sıfır araça ulaşmak kolaylaşsa da bu defa zihinlerimizi alt üst edecek rakamlarla karşımıza çıktı. Sıfır araç sorunu döneminde ikinci el araçlara bile ulaşmak için bile ip cambazı olmak gerekiyordu. Tüm o dönemleri atlatmaya çalışırken bu defa durağan bir döneme geçildi. İkinci el araçlardaki hareket sanki bıçak gibi kesti. 

Sıfır araç maliyetlerinin yükselmesi, ikinci el araç alım satımlarının durağanlaşması, araç tamircileri açısından hareketli bir süreç de başlamış oluyor. Mevcut araçlar ile idare etmek, mevcut araçları koruma dönemlerinde biz araç tamircilerinin yükü epey artıyor. Bu defa da çok konu ile alakası da olmasa da araç tamircilerinin yükü arttığında sektörde yetişmeyen insan kaynağı sorunu da birden karşımıza çıkmış oluyor. 

Toparlarsak umuyoruz ki dünyada çip krizi biter, sıfır araçlarda arz talep dengesi normale döner, ikinci el araç fiyatları olması gereken noktaya gelip sektöre hareket gelmesidir. 

Araç tamircilerin çırak bulamama konusunda maalesef yıllarca görevlerde bulunan oda başkanlarımızın beceriksizliklerine de ufaktan dokunmak isterim. 

Yukarıda hem sektörün geleceği kaygısı, hem sektörün geleceği kaygısı içerisinde olan biz tamirci esnafları çırak bulma, geleceğe usta yetiştirme konusunda da çalışmalar yapmamız gerektiğini belirtmek isterim. 

Yıllarca oda aynı oda başkanlarının maalesef bu alana dokunmamaları büyük bir değişimin temellerini de kendi kendilerine atmış olduklarını görüyoruz. 

İlk yazım genel konuların yanında mikro anlamda kendi sorunlarımıza karışık bir şekilde dokunmak istedim. Yeni yazılarımda görüşmek üzere.

 
Etiketler: HERKESE, MERHABALAR,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı