Yazı Detayı
30 Mart 2022 - Çarşamba 11:33
 
ESNAFA DEĞİŞİM GEREK
OSMAN SOYER
duzceanaliz
 
 

 

Ömrümün yüzde 90 geçti sanayi çarşısında. Kim bilir belki de milyonlarca insanın araçlarına dokundu, yağlı paslı ellerimiz. Kimler geldi, kimler geçti derler ya aynen o şekilde. 

Maalesef bazı noktalarda kimler geldi, kimler geçti demek ömrün büyük kısmını alıyor maalesef. Sanayi esnafı diyor ki, artık bazı şeyler hızlı geçsin. Bazı şeyler değişsin. 

Mesela yollarımız düzelsin, düzelmesi için çaba sarf edilsin. Mesela arkadan sektöre insan yetişmesi için çaba sarf edilsin ya da ne bileyim yedek parça tedarikinde bile bir yarar sağlansın.

Kim mi yapsın bunları diye aklınızdan geçecektir elbette. 

Mesela odalarımız yapsın. Esnaf odalarımız. Nasırlı ellerimizle emek vererek ayakta tuttuğumuz esnaf odalarımız. 

Seçim zamanları sıktıkları ellerimizi unutup, yollarımızda gezsinler mesela. 

Öyle tuhaf bir yerdeyiz ki insanın aklı duruyor adeta. 

Neden mi;

Bakkalcılar Odası zamdan bahsetmez,

Berberler ve kuaförler odası alanları ile konuşmaz. 

Esnaf Odaları ata mülkü gibi kullanan niceleri.

Sanayi Esnafı yolların değişmesini istiyor, sanayi esnafı çırak yetiştirmek için süreci değiştirmek istiyor, sanayi esnafı yedek parça süreçlerinde değişim istiyor.

Özetle sanayi esnafı Oda yönetimlerinin değişimini istiyor. 

Yağlı paslı ellerimizle ayakta tuttuğumuz odalarımızın daha aktif çalışması için değişim istiyor. 

Yakın gelecekte Oda seçiminin çatısı oluşacak. 28 oda seçimi yapıldı. Maalesef değişim çok az oldu. Onlarca yıl başkanlık yapanlar başkanlık yapmaya devam ediyorlar. Elbette bir yerde seçimle gelmenin demokrasisi var ancak sistemin tamamına değişim gerektiğine de inanıyorum. 

Üyelerin dertlerini dert edinen, dertleri yüksek sesle anlatırken korkmayan, emeğin gücünün değerini bilen, geldikten sonra gitmesini ve değişime destek verecek yönetim ve sistem istiyor sanayi esnafı.  

Çünkü böyle olursa yağlı paslı ellerimizle ayakta tuttuğumuz sektör mutlu olacak, böyle olursa daha büyük şevkle şehrimize, ülkemize anlam katmak için canla başla çalışmaya devam edeceğiz. 

Şu an er meydanına çıkan elini taşın altına koyan Demirciler Odası Başkanı aynı zamanda Desob Oda Başkanlığına adaylığını açıklayan sevgili kardeşim dostum Murat Geçici başkanımı görüyorum.  Çalışıyor, anlatıyor en önemlisi değişim diyor. Tam bu nokta da tarafsızlığımı kenara koydum çünkü değişim demek yeni bir heyecan demek, değişim demek yeni bir bakış açısı demek, değişim demek yeni bir formülle çırpınma demek olduğuna inanıyorum. Kendisine de baktığım zaman da bu heyecanımı da görüyorum. 

Tarafım dedim ya, esnafla daha yakın bir oda için, tarafım çünkü alın terinin daha da kıymetleneceği için, tarafım çünkü değişimin mutlak bir fayda olduğu için. 

Önümüzde ki seçimin önce tüm esnaflara hayırlı olmasını diliyor, bu bayrak yarışının hayırlar getirmesini diliyorum.  Kalın sağlıcakla.

 
Etiketler: ESNAFA, DEĞİŞİM, GEREK,
Yorumlar
Haber Yazılımı