Haber Detayı
18 Eylül 2020 - Cuma 11:01
 
DÜZCE TIP FAKÜLTESİ DERGİSİ ULUSLARARASI STATÜTE
TEKNOLOJİ Haberi
DÜZCE TIP FAKÜLTESİ DERGİSİ ULUSLARARASI STATÜTE

41 YILDIR KÜLTÜRLÜ OLAN KAZANDI!

Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyoistatistik ve Tıbbi Bilişim Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Ali Sungur, baş editörlüğünü yürüttüğü ve bu yıl 22. cildi ile yayın hayatına güçlü bir şekilde devam eden Düzce Tıp Fakültesi Dergisi (Duzce Medical Journal) hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu.

Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Ali Sungur; yayın hayatına 1999 yılında başlayan, bu yıl 22. cilt ile yayın hayatına devam eden, Nisan, Ağustos ve Aralık aylarında olmak üzere yılda üç kez yayınlanan Düzce Tıp Fakültesi dergisinin, bağımsız ve tarafsız çift kör hakemlik ilkelerine bağlı uluslararası statüde bir dergi olduğunu ifade etti.

DOAJ, EBSCO, SCOPUS Gibi Uluslararası İndekslerde

DOAJ, EBSCO, SCOPUS gibi uluslararası indekslerde ve ULAKBİM TR Dizin’de taranmakta olan dergiye 20’den fazla uluslararası dizin ve veri tabanından erişim sağlanabildiğine dikkat çeken Sungur; Genel Tıp alanından temel ve klinik bilimlerde davetli derleme, orijinal araştırma ve olgu sunumu türünde yapılan çalışmaların yayınlanmak üzere değerlendirildiğini belirtti.

Uluslararası Üniversitelerden Alanında Uzman Akademisyenlerden Oluşan Editör Kurulu

Yayın dili İngilizce olan dergide, makalelerin başlık, özet ve anahtar kelimelerinin hem İngilizce, hem Türkçe olarak yer aldığını söyleyen Düzce Üniversitesi Öğretim Üyesi, “2018 yılından bu yana baş editörlük görevini yürüttüğüm dergimizde, editör kurulu olarak bilimsel içerik ve kaliteden ödün vermeden, her gün dünden bir adım daha iyiye ve ileriye ulaşma hedefiyle bilime ve bilim insanlarına hizmet etmeye gayret ediyoruz. Çalışmalarımız bu prensiple devam etmekte, her geçen gün artan talep ve başvurular ile de bunun gerçekleşmeye devam ettiğini memnuniyetle izlemekteyiz. Bu süreçte ULAKBİM TR Dizin, DOAJ, EBSCO ve SCOPUS güncellemelerini başarıyla tamamlayarak Web of Science Master Journal List’te yer almak üzere başvurumuzu yaptık ve değerlendirme sürecindeyiz. Uluslararası üniversitelerden birçok alandan, alanında uzman akademisyenlerden oluşturduğumuz uluslararası editör kurulumuzu genişlettik. Dergimizin uluslararası tanınırlığının artması ve daha fazla uluslararası indekste yer alması için çalışmaya devam etmekteyiz.” ifadelerini kullandı.

2020 Yılı İtibariyle Yayın Dili İngilizce

Dergide 2019 yılına kadar İngilizce ve Türkçe yayınlara yer verildiğini dile getiren Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Ali Sungur, “Son olarak 2019 yılında 43 İngilizce ve 15 Türkçe yayın yer aldıktan sonra, 2020 yılı itibariyle tamamen İngilizce yayın diline geçildi. İngilizce yayın diline geçtiğimiz dönemde, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü ve Uluslararası ISSN Merkezi kayıtlarındaki isim bilgisinin uygun olması, içerikte ve yayın adında değişiklik olmaması nedeniyle, yetkili kurumlar tarafından isim değişikliğine gerek duyulmadı. Dergi adı olarak Duzce Medical Journal öncelikli olarak kullanılmaya başlanması ile birlikte, hem ulusal hem de uluslararası erişilebilirliği dikkate alarak Düzce Tıp Fakültesi Dergisi adını da kaldırmadık, iki adı birlikte kullanmaya devam ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: DÜZCE, TIP, FAKÜLTESİ, DERGİSİ, ULUSLARARASI, STATÜTE,
Yorumlar
Haber Yazılımı